Jeep Compass Limited JBL 4x4
| Condition | Used |
| Initial reg. | 11.2019 · Estonia |
| Body type | Wagon, MAHTUNIVERSAAL, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.4, 125 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1368 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 208 g/km |
| Maximum speed: | 204 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4394 mm |
| Width: | 1819 mm |
| Height: | 1644 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1665 kg |
| Technical max. mass: | 2086 kg |
| Load bearing capacity: | 421 kg |
| Weight of road train: | 3086 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2636 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Jeep Compass
2018, 122 163 km
12 995 €
149 €/month
Honda CR-V
2017, 187 000 km
13 500 €
159 €/month
Mitsubishi Outlander
2017, 159 989 km
13 900 €
164 €/month
Opel Mokka
2017, 85 000 km
14 000 €
160 €/month
Subaru Outback
2017, 202 000 km
14 200 €
167 €/month
Hyundai Tucson
2021, 154 633 km
14 400 €
161 €/month