Škoda Superb
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia |
| Trim level | SPORTLINE FL 4X4 |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 147 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| CO₂ emission: | 156 g/km |
| Maximum speed: | 238 km/h |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4869 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1503 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1759 kg |
| Technical max. mass: | 2259 kg |
| Load bearing capacity: | 500 kg |
| Weight of road train: | 4459 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Škoda Superb
2021, 138 000 km
24 900 €
267 €/month
Škoda Octavia
2022, 148 675 km
24 450 €
262 €/month
Volkswagen Passat
2021, 161 144 km
24 890 €
278 €/month
Škoda Kodiaq
2021, 95 684 km
24 900 €
267 €/month
Volkswagen Passat
2020, 156 962 km
24 990 €
279 €/month
Audi Q3
2020, 125 688 km
25 900 €
278 €/month