Honda FR-V
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2006 · France |
| Body type | Minivan, 5 doors, 6 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.2, 103 kW N22A1 |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.12.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2204 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 8 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 167 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4285 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1770 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1643 kg |
| Technical max. mass: | 2130 kg |
| Load bearing capacity: | 487 kg |
| Weight of road train: | 3630 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2685 mm |
| Number of axles: | 2 |