BMW 320
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2015 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 210 231 km | ||||||
| Trim level | Essential | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 120 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WBA8D11030K655640 | ||||||
| Reg. nr. | NOF821 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Interior
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| CO₂ emission: | 99 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4633 mm |
| Width: | 1811 mm |
| Height: | 1416 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 1980 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Weight of road train: | 3855 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Õige läbisõit + garantii 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 54 €
Registration fee: 285 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
BMW 320
2017, 257 800 km
13 299 €
155 €/month
BMW 530
2014, 287 800 km
11 999 €
146 €/month
Mercedes-Benz C 220
2016, 306 535 km
12 500 €
148 €/month
Mercedes-Benz C 220
2015, 270 000 km
13 000 €
152 €/month
Mercedes-Benz C 200
2016, 290 000 km
13 200 €
156 €/month
Mercedes-Benz C 200
2015, 240 000 km
13 499 €
160 €/month