Toyota Corolla
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2025 · Estonia |
| Trim level | Active Plus |
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.8, 72 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 28.02.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| CO₂ emission: | 107 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4650 mm |
| Width: | 1790 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1506 kg |
| Technical max. mass: | 1885 kg |
| Load bearing capacity: | 379 kg |
| Weight of road train: | 2635 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Toyota Corolla
2023, 41 975 km
23 490 €
252 €/month
Toyota Corolla
2023, 44 508 km
25 490 €
292 €/month
Toyota Corolla
2024, 51 401 km
25 990 €
279 €/month
Toyota Corolla
2023, 15 400 km
26 990 €
290 €/month
Toyota Corolla
2023, 37 384 km
27 990 €
301 €/month
Toyota Corolla
2025, 18 433 km
28 990 €
324 €/month