Renault Arkana Intens-C
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2022 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.3, 103 kW H5H E4 |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | kuni 2027 |
| Vehicle inspection | 31.08.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4568 mm |
| Width: | 1802 mm |
| Height: | 1571 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1433 kg |
| Technical max. mass: | 1876 kg |
| Load bearing capacity: | 443 kg |
| Weight of road train: | 2776 kg |
| Max braked trailer weight: | 900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 705 kg |
| Wheelbase: | 2720 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Renault Arkana
2022, 198 359 km
16 099 €
190 €/month
Renault Arkana
2022, 81 000 km
18 300 €
209 €/month
Renault Arkana
2022, 71 000 km
18 500 €
211 €/month
Renault Arkana
2022, 70 000 km
18 500 €
211 €/month
Renault Arkana
2022, 79 000 km
18 700 €
214 €/month
Renault Arkana
2022, 60 000 km
18 800 €
215 €/month