Volkswagen Transporter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2014 · Sweden | ||||||
| Mileage | 252 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZEH074751 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| CO₂ emission: | 211 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5292 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1970 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2245 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 755 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L2H1, pikk. 5Kohta, N1 kaubik. Comfortline varustus. Täispolsterdus. Kaubaruum 1900+ 500 tagaistme alt luuk. Teise rea istmed kiirkinnitustega. MF-nahkrool. Tuledeaut. Põhjamaapakett:2*akud, webasto taimeri ja puldiga, 2*istmesooj. Taga lisasooj. juhtmega lisaahi. 3-tsooni kliima, el. aknad. -peeglid sooj. Konks. 2 võtit+webastopult Katuseraamid. KM0%. Kontrollitud läbisõit. Hooldusr. VW esinduse hoolded, viimane 9. 2025 247t. Hammasrihma kompl. vahet. 187t. 1. 24. Uus hooratas 252t. TYV tehtud 228t, kehtib 4. 26Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www. lkf. ee antud sõiduk ei ole osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 146 €
Registration fee: 722 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volkswagen Transporter
2015, 284 600 km
13 899 €
155 €/month
Volkswagen Transporter
2014, 132 950 km
14 550 €
177 €/month
Volkswagen Transporter
2016, 200 220 km
15 200 €
180 €/month
Peugeot 508
2015, 158 000 km
14 900 €
175 €/month
Volkswagen Multivan
2014, 245 000 km
17 500 €
212 €/month
Volkswagen Multivan
2013, 231 000 km
17 500 €
212 €/month