Volkswagen Passat
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2024 · Sweden | ||||||
| Mileage | 27 636 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZCJ6RD011922 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Nahkpolster: gray
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with voice control
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 123 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4917 mm |
| Width: | 1849 mm |
| Height: | 1484 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1623 kg |
| Technical max. mass: | 2130 kg |
| Load bearing capacity: | 507 kg |
| Weight of road train: | 3730 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2841 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müügihinnale lisandub registreerimistasu. Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 120 €
Registration fee: 937 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2024, 50 459 km
28 890 €
310 €/month
Volkswagen Passat
2024, 39 021 km
28 900 €
311 €/month
Volkswagen Passat
2024, 49 019 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 50 885 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 49 753 km
30 407 €
327 €/month
Volkswagen Passat
2024, 54 864 km
30 407 €
327 €/month