Ford Explorer
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2018 · United States | ||||||
| Mileage | 92 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.5, 216 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1FM5K8D81JGC84323 | ||||||
| Reg. nr. | 657TJW | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Janek
Tallinn, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- Adjustable suspension
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start: with remote
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: front, rear
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats: textile
- Dashboard
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Android Auto
- Stereo: original
- DVD player
- Voice control
- Bluetooth
Tires and Rims
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.5 l |
| Cubic capacity: | 3497 cm³ |
| Power: | 216 kW |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5000 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1790 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2167 kg |
| Technical max. mass: | 2803 kg |
| Load bearing capacity: | 636 kg |
| Max braked trailer weight: | 2270 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2870 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Paigaldatud hiljuti LPG gaasiseadeMotor vehicle tax
Annual tax: 643 €
Registration fee: 2480 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.