MINI Clubman
| Condition | Used |
| Initial reg. | 07.2020 · Estonia |
| Trim level | JCW |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 2.0, 225 kW B48A20E |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.07.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 225 kW |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 185 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4266 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1441 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1685 kg |
| Technical max. mass: | 2040 kg |
| Load bearing capacity: | 355 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
MINI Countryman
2020, 45 736 km
24 900 €
285 €/month
Honda CR-V
2019, 116 372 km
24 900 €
285 €/month
Cupra Formentor
2022, 66 242 km
24 900 €
267 €/month
Volkswagen Tiguan
2020, 79 293 km
24 990 €
268 €/month
Cupra Formentor
2021, 97 414 km
25 900 €
278 €/month
Audi Q3
2019, 77 442 km
26 999 €
286 €/month