Cupra Formentor VZ 4Drive TSI
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 97 414 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 228 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | VSSZZZKMZMR000961 | ||||||
| Reg. nr. | 198TNX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
Interior
- Decorative interior mouldings
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Navigation system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Parkimisassistent
- Coming-/Leaving-Home funktsioon
- Digitaalne näidikutepaneel
- Pakiruumi avamine elektriliselt (jalaviipega
- puldist)
- Android Auto/Apple CarPlay
- Sõiduki kerel esineb värvikahjustusi
- Hooldusvälp ületatud
- Võib esineda veel varjatud vigastusi
- Sõiduk on ostetud uuena Eestist
- LKF-i andmetel ei ole sõiduk osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis
- kergmetallveljed (19" originaal)
- turvapatjade arv (6)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 228 kW |
| CO₂ emission: | 192 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4450 mm |
| Width: | 1839 mm |
| Height: | 1528 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1670 kg |
| Technical max. mass: | 2140 kg |
| Load bearing capacity: | 470 kg |
| Weight of road train: | 3940 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2679 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 352 €
Registration fee: 1328 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Cupra Formentor
2022, 43 050 km
26 990 €
288 €/month
SEAT Tarraco
2019, 107 793 km
21 900 €
251 €/month
Subaru Outback
2020, 109 995 km
21 990 €
252 €/month
Ford Edge
2021, 86 000 km
22 350 €
239 €/month
Subaru Outback
2021, 144 494 km
22 490 €
241 €/month
SEAT Tarraco
2021, 69 000 km
24 000 €
273 €/month