Mercedes-Benz EQE SUV 4Matic AMG pakett
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2024 · Sweden |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 215 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | 05/2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 215 kW |
| Battery capacity: | 100 kWh |
| Electric driving range: | 558 km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4863 mm |
| Width: | 1940 mm |
| Height: | 1683 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2560 kg |
| Technical max. mass: | 3115 kg |
| Load bearing capacity: | 555 kg |