Peugeot Rifter
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2021 · Estonia |
| Body type | Van, Panelvan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.5, 75 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 28.02.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| City fuel cons.: | 4.6 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
| Maximum speed: | 172 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4403 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1605 kg |
| Technical max. mass: | 2375 kg |
| Load bearing capacity: | 770 kg |
| Weight of road train: | 3225 kg |
| Max braked trailer weight: | 850 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2785 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Kia cee'd / Ceed
2020, 123 401 km
10 900 €
117 €/month
Citroën Berlingo
2020, 140 473 km
10 900 €
117 €/month
Toyota Proace City
2021, 127 242 km
10 990 €
118 €/month
Ford Focus
2020, 191 775 km
11 299 €
126 €/month
Renault Megane
2022, 165 317 km
11 299 €
126 €/month
Peugeot Partner
2021, 105 000 km
18 000 €
193 €/month