Alfa Romeo Stelvio
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 23 500 km Service Book |
||||||
| Trim level | MY24 Diesel 210hp Q4 TRIBUTO ITALIANO | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.1, 154 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | ZARPAHDX8R7D95110 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Headliner: dark
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.1 l |
| Cubic capacity: | 2143 cm³ |
| Power: | 154 kW |
| CO₂ emission: | 167 g/km |
| Maximum speed: | 215 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4686 mm |
| Width: | 1903 mm |
| Height: | 1693 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1916 kg |
| Technical max. mass: | 2410 kg |
| Load bearing capacity: | 494 kg |
| Weight of road train: | 4710 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2818 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
GARANTII 5A LS PIIRANGUTA
Tehasegarantii 5 aastat läbisõidupiiranguta.Auto igapäevases kasutuses.
Tutvumiseks palume ette helistada!
Motor vehicle tax
Annual tax: 373 €
Registration fee: 2103 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Kodiaq
2024, 26 501 km
42 900 €
460 €/month
Volkswagen Passat
2024, 20 574 km
43 990 €
472 €/month
Volkswagen Passat
2024, 16 467 km
44 900 €
481 €/month
Volkswagen Passat
2024, 19 400 km
44 990 €
482 €/month
Škoda Kodiaq
2024, 35 000 km
45 000 €
483 €/month
Audi Q5
2024, 31 000 km
45 000 €
515 €/month