Peugeot 508 GT
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2023 · Estonia |
| Body type | Wagon, Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.5, 96 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.06.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Maximum speed: | 208 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4790 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Height: | 1420 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1554 kg |
| Technical max. mass: | 2043 kg |
| Load bearing capacity: | 489 kg |
| Weight of road train: | 3543 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2800 mm |
| Number of axles: | 2 |