Volkswagen Passat
| Condition | Used |
| Initial reg. | 10.2019 · Estonia |
| Body type | Sedan, 4/5 ust, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.5, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.10.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4775 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1442 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1523 kg |
| Technical max. mass: | 1990 kg |
| Load bearing capacity: | 467 kg |
| Weight of road train: | 3630 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2786 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Volkswagen Passat
2019, 283 000 km
7990 €
95 €/month
Volkswagen Passat
2020, 202 557 km
14 599 €
163 €/month
Volkswagen Passat
196 000 km
15 999 €
189 €/month
Volkswagen Passat
2020, 201 184 km
16 899 €
189 €/month
Volkswagen Passat
2020, 98 000 km
20 415 €
219 €/month
Volkswagen Passat
2020
19 000 €
222 €/month