Volkswagen New Beetle
| Condition | Used |
| Initial reg. | 2001 · Lithuania |
| Body type | Hatchback, 3 doors, 4 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.9, 66 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.05.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 66 kW |
Body and seats
| Color: | Yellow |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4206 mm |
| Width: | 1732 mm |
| Height: | 1510 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1323 kg |
| Technical max. mass: | 1710 kg |
| Load bearing capacity: | 387 kg |
| Wheelbase: | 2500 mm |
| Number of axles: | 2 |