Mercedes-Benz C 220
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2020 · Sweden |
| Trim level | d T 4Matic AMG |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 143 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 28.02.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 143 kW |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4772 mm |
| Width: | 1839 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 2310 kg |
| Load bearing capacity: | 435 kg |
| Weight of road train: | 4180 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2840 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
BMW 320
2019, 133 031 km
22 490 €
258 €/month
SEAT Tarraco
2019, 155 000 km
22 500 €
252 €/month
Škoda Kodiaq
2021, 172 453 km
22 500 €
251 €/month
Škoda Superb
2020, 181 960 km
22 900 €
256 €/month
Mercedes-Benz C 250
2018, 199 999 km
22 900 €
267 €/month
BMW 540
2018, 176 000 km
22 990 €
270 €/month