Land Rover Discovery Sport
| Condition | Used |
| Initial reg. | 10.2019 · Finland |
| Trim level | D150 MHEV HSE AWD |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.10.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 185 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4597 mm |
| Width: | 1894 mm |
| Height: | 1692 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2006 kg |
| Technical max. mass: | 2590 kg |
| Load bearing capacity: | 584 kg |
| Weight of road train: | 4790 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2741 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Land Rover Discovery Sport
144 000 km
18 999 €
217 €/month
Land Rover Discovery Sport
2020, 146 543 km
19 900 €
213 €/month
Land Rover Discovery Sport
2020, 170 000 km
20 790 €
246 €/month
Land Rover Discovery Sport
2020, 111 272 km
22 990 €
246 €/month
Ssangyong REXTON
2019, 122 000 km
21 000 €
241 €/month
Škoda Octavia
2021, 147 651 km
21 500 €
230 €/month