Hyundai H-1
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2011 · Germany |
| Body type | Minivan, 5 doors, 8 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.5, 125 kW D4CB |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2497 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| CO₂ emission: | 225 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5125 mm |
| Width: | 1920 mm |
| Height: | 1925 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2250 kg |
| Technical max. mass: | 3030 kg |
| Load bearing capacity: | 780 kg |
| Weight of road train: | 5330 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3200 mm |
| Number of axles: | 2 |