Volkswagen Jetta
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2008 · Finland |
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.9, 77 kW BLS;BXE |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4653 mm |
| Width: | 1781 mm |
| Height: | 1474 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1420 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Weight of road train: | 3340 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 710 kg |
| Wheelbase: | 2575 mm |
| Number of axles: | 2 |