Kia Sportage
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2021 · Estonia |
| Body type | Urban SUV, Suv, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.6, 100 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| CO₂ emission: | 151 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4485 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1635 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1671 kg |
| Technical max. mass: | 2145 kg |
| Load bearing capacity: | 474 kg |
| Weight of road train: | 3745 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Kia Sportage
2021, 85 000 km
18 900 €
217 €/month
Kia Sportage
2021, 48 969 km
20 995 €
240 €/month
Ford Focus
2019, 76 914 km
17 750 €
188 €/month
Peugeot Partner
2023, 77 013 km
17 750 €
190 €/month
Renault Talisman
2020, 91 682 km
17 900 €
192 €/month
Toyota Proace City
2022, 79 066 km
17 995 €
193 €/month