Mercedes-Benz GLE 350 4matic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2016 · Lithuania | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 190 kW 642826 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDC1660241A766305 | ||||||
| Reg. nr. | 368KBD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Flush front and rear door handles
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light
- Nahkpolster: brown
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Engine underguard
- Side steps
- Roof rack
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 190 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 90 l |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4809 mm |
| Width: | 1935 mm |
| Height: | 1743 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2175 kg |
| Technical max. mass: | 2950 kg |
| Load bearing capacity: | 775 kg |
| Weight of road train: | 6550 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2915 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk on heas korras, hästi hoitud ja korrapäraselt hooldatud:- Hooldused tehtud regulaarselt iga 10 000 km järel.
- Käigukasti hooldus teostatud 2025. aastal.
- Kontrollitav ja õige läbisõit.
Auto on olnud ühe omaniku kasutuses alates 2021. aastast (Viimane omanikuvahetus = liisingu lõpp).
Avariivaba – vastavalt Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmetele ei ole sõiduk osalenud üheski kindlustusjuhtumis.
Tehnilised tööd ja hooldus:
- Hiljuti vahetatud AdBlue küttekeha, vedrustus ja pidurid.
- Paigaldatud uus aku.
- Teostatud põhjalik sise- ja välispesu ning vahatamine.
Peamised lisad ja eelised:
Mugavus ja tehnika:
- Automaatne parkimissüsteem.
- Tehase eelsoojendus.
- Panoraamkatus (klaasist).
- Comfort nahkistmed.
- Istmesoojendused.
Turvalisus ja tuled:
- Kokkupõrget ennetav süsteem (automaatse pidurduse funktsioon).
- Liiklusmärkide tuvastus.
- Aadaptiivsed LED-esituled automaatsete kaugtulede ja kurvitulede funktsiooniga.
Praktilisus:
- Elektrooniline veokonks.
NB! Autol on all 21" veljed suverehvidega.
Soodushinnaga ei tule kaasa:
20" MB valuveljed koos uueväärsete naastrehvidega Goodyear Ultra Grip Arctic 2 SUV (mustrisügavus 9.5 mm). Vaata lisainfot rehvide kohta siit: https://rehvid123.ee/ee/goodyear-ug-arctic-2-suv/sku2222730/.
[Rehvid ja veljed on võimalik osta eraldi kokkuleppel].
Võib pakkuda vahetust.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 475 €
Registration fee: 1488 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz GLE 350
2019, 263 000 km
25 000 €
294 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2017
27 899 €
328 €/month
Mercedes-Benz GLE 350
2018, 194 200 km
35 999 €
424 €/month
Mercedes-Benz ML 350
2012, 375 000 km
8990 €
110 €/month
Audi Q5
2016, 232 500 km
17 999 €
212 €/month
BMW 435
2016, 238 000 km
17 999 €
200 €/month