Nissan Navara
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 293 695 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.3, 140 kW YS23 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | VSKCTND23U0134145 | ||||||
| Reg. nr. | 146TAG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 6 tk
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Exterior mirrors: folding
- Cruise control
- Parking camera: rear, 360
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
Multimedia
- Display
- Navigation system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Other
- Side steps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.3 l |
| Cubic capacity: | 2298 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5330 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1851 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2175 kg |
| Technical max. mass: | 3250 kg |
| Load bearing capacity: | 1075 kg |
| Weight of road train: | 6130 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3150 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hind sisalsab käibemaksu!
Heas sõidukorras.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 172 €
Registration fee: 1083 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Navara
2017, 181 000 km
15 900 €
178 €/month
Nissan Navara
2016, 202 400 km
22 999 €
268 €/month
Nissan Navara
2019, 208 000 km
24 995 €
276 €/month
Ford Edge
2017, 199 000 km
15 999 €
188 €/month
BMW 530
2017, 205 500 km
16 000 €
189 €/month
Škoda Superb
2020, 183 963 km
16 890 €
189 €/month