Nissan Navara
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 181 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.3, 140 kW YS23 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | VSKCTND23U0043467 | ||||||
| Reg. nr. | 609BGX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start: from the app
- Remote start: from the app
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, app-controlled
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers: 6 tk
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studded tires
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Lisaks paigaltatud Starline alarm täielikku appist juhtimisega, uste avamine/lukustus, kaug käävitus
- Uus akku jaanuar 2026
- Uued suve rehvid
- Olnud ühe inimese kasutuses 90% ajast töö autona ja põhiliselt linna sõidus
- Masinal on kulumis jälgi
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.3 l |
| Cubic capacity: | 2298 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| CO₂ emission: | 183 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5378 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1840 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2217 kg |
| Technical max. mass: | 3035 kg |
| Load bearing capacity: | 818 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3150 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 118 €
Registration fee: 742 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Navara
2019, 293 695 km
15 990 €
178 €/month
Nissan Navara
2016, 202 400 km
22 999 €
268 €/month
Nissan Navara
2019, 208 000 km
24 995 €
276 €/month
BMW 530
2015, 221 000 km
14 900 €
176 €/month
Audi A6 Allroad
2015, 237 142 km
15 500 €
184 €/month
Audi A6
2015, 265 000 km
15 980 €
186 €/month