Lexus RX 450
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2013 · Estonia |
| Trim level | Executive |
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 3.5, 183 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.12.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 3.5 l |
| Cubic capacity: | 3456 cm³ |
| Power: | 183 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 145 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4770 mm |
| Width: | 1885 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2213 kg |
| Technical max. mass: | 2700 kg |
| Load bearing capacity: | 487 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2740 mm |
| Number of axles: | 2 |