There are no photos of this vehicle.
Volvo XC60
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2017 · Netherlands |
| Trim level | Polar+ |
| Body type | SUV, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.4, 162 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | jah |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 162 kW |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Technical max. mass: | 1798 kg |