Subaru B9 Tribeca
| Condition | Used |
| Initial reg. | 12.2006 · Estonia |
| Body type | Wagon, Linnamaastur, 5 doors, 7 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 3.0, 180 kW EZ30 |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 3000 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| City fuel cons.: | 14.2 l/100 km |
| Highway: | 8 l/100 km |
| Average: | 12.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 291 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4855 mm |
| Width: | 1880 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2015 kg |
| Technical max. mass: | 2586 kg |
| Load bearing capacity: | 571 kg |
| Weight of road train: | 4586 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2750 mm |
| Number of axles: | 2 |