Mercedes-Benz S 350
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.1994 · Netherlands |
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 3.4, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.05.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.4 l |
| Cubic capacity: | 3449 cm³ |
| Power: | 110 kW |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5113 mm |
| Width: | 1886 mm |
| Height: | 1492 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1932 kg |
| Technical max. mass: | 2590 kg |
| Load bearing capacity: | 658 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3040 mm |
| Number of axles: | 2 |