Renault Espace Initiale Paris
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2020 · France |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 7 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 147 kW M9R G6 |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.12.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 176 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4857 mm |
| Width: | 1888 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1908 kg |
| Technical max. mass: | 2554 kg |
| Load bearing capacity: | 646 kg |
| Weight of road train: | 4554 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2884 mm |
| Number of axles: | 2 |