Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.1 l |
| Cubic capacity: | 1120 cm³ |
| Power: | 55 kW |
| CO₂ emission: | 85 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4045 mm |
| Width: | 1720 mm |
| Height: | 1455 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1155 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Weight of road train: | 2440 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2570 mm |
| Number of axles: | 2 |