Toyota Celica
| Condition | Used |
| Initial reg. | 10.2001 · Estonia |
| Body type | Coupe, 3 doors, 4 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.8, 105 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.09.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1794 cm³ |
| Power: | 105 kW |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4335 mm |
| Width: | 1735 mm |
| Height: | 1315 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1175 kg |
| Technical max. mass: | 1565 kg |
| Load bearing capacity: | 390 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 585 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |