Lexus ES 300 D
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2022 · Estonia |
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 2.5, 131 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2487 cm³ |
| Power: | 131 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 125 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4975 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1445 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1803 kg |
| Technical max. mass: | 2150 kg |
| Load bearing capacity: | 347 kg |
| Wheelbase: | 2870 mm |
| Number of axles: | 2 |