Citroën C4
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2011 |
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.4, 70 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 25.06.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1397 cm³ |
| Power: | 70 kW |
| City fuel cons.: | 8.2 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.9 s |
| Maximum speed: | 182 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4329 mm |
| Width: | 1789 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1275 kg |
| Technical max. mass: | 1720 kg |
| Max braked trailer weight: | 1450 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 635 kg |