Volkswagen Scirocco
| Condition | Used |
| Initial reg. | 10.2010 · Switzerland |
| Body type | Coupe, 3 doors, 4 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.4, 118 kW CAVD |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.09.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1390 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4248 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1390 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1346 kg |
| Technical max. mass: | 1720 kg |
| Load bearing capacity: | 374 kg |
| Wheelbase: | 2575 mm |
| Number of axles: | 2 |