Opel Signum
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2006 · Germany | ||||||
| Mileage | 262 600 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.9, 88 kW Z19DTH | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0L0ZCF4871036706 | ||||||
| Reg. nr. | 826BRS | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Headliner: light, textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- Stereo: usb port
- Speakers: 6 tk
- Subwoofer
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Trip computer
- All 16" valuveljed, naastrehvidega.
- Kaasa tulevad 17" valuveljed suverehvidega (rehvid oleks aeg vahetada)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1910 cm³ |
| Power: | 88 kW |
| City fuel cons.: | 9.6 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 189 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 12 s |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4670 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1605 kg |
| Technical max. mass: | 2130 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Weight of road train: | 3525 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2830 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Opel Signum 1.9 CDTI — heaperemehelikult hooldatud, koheseid lisainvesteeringuid ei vaja.Väga ruumikas oma mõõtude kohta, usaldusväärne diisel, aus läbisõit 262 000 km.
Sisse on investeeritud 3. aastaga üle 3000 €. Hooldused tehtud õigeaegselt, õlid/filtrid vahetatud iga 10k km tagant. Kõik, mis piltidel näha, peegeldab auto tegelikku seisukorda.
Uus sidur ja kaksikmõõtmeline hooratas, roolilatt, pidurid. Hammasrihm vahetatudc215k. pealt. Vedrustus hooldatud. Vahetatud kuluvad osad nagu juhtliigendid ja rooliotsad. Kõik vahetatud paaride kaupa. Amordid/vedrud originaalid ja veel heas korras. Uus aku.
Mootor töötab ühtlaselt, ei suitse, õli ei söö, turbo korras.
Salong ja pagasiruum: tagaistmete mugav kokkupandavus, kõik elektriaknad ja tuled töökorras.
Android multimeediasüsteem + sisseehitatud subwoofer istme all.
Vead: leidub kasutusjälgi, nagu 20.aastasel autol ikka. Kõige hullem koht on piltidel. Konditsioneer töötab, aga vajab täitmist (vaikselt lekkib, eelmise aastaga sai tühjaks ca. 4 kuu möödudes).
-------------------------------
Opel Signum 1.9 CDTI — всегда вовремя обслужен, сиюминутных дополнительных вложений не требует.
Очень вместительный для своих размеров, надёжный дизель, честный пробег 262 000 км. За 3 года вложено более 3000 €. Обслуживание выполнялось вовремя, замена масла и фильтров каждые 10 000 км.
Проведённые работы: новое сцепление и маховик, рулевая рейка, тормоза, ремень ГРМ заменен на 215к. Подвеска обслужена: заменены все расходники, такие как рулевые наконечники и буксы. Амортизаторы и пружины оригинальные. Новый аккумулятор.
Двигатель работает ровно, не дымит, масло не расходует, турбина в порядке.
Салон и багажник: удобная трансформация задних сидений, все электростеклоподъёмники и фары в рабочем состоянии.
Мультимедиа Android + встроенный сабвуфер.
Недостатки: есть следы эксплуатации, как и подобает 20-ти летнему автомобилю. Кондиционер работает, но требует заправки (прошлым летом хватило на 4 месяца).
Motor vehicle tax
Annual tax: 94 €
Registration fee: 397 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!