Opel Corsa -E
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 178 313 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 66 kW B14XER | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0V0XEP68J4198805 | ||||||
| Reg. nr. | 428BXV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1398 cm³ |
| Power: | 66 kW |
| City fuel cons.: | 6.8 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 120 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4021 mm |
| Width: | 1746 mm |
| Height: | 1481 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1237 kg |
| Technical max. mass: | 1630 kg |
| Load bearing capacity: | 393 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2510 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 113 €
Registration fee: 419 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.