Renault Trafic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 | ||||||
| Mileage | 107 000 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 107 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1FL000367002986 | ||||||
| Vehicle inspection | 16.06.2027 | ||||||
Equipment
- For more information about the car, contact Ilari Jokirinne at 0405133787
- Service history
- VAT deductible
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Eber with timer
- Finnish car
- MEDIA NAV 2.0 Evolution (7" touchscreen, navigation, radio, AUX and USB connectors, Bluetooth music streaming and phone functions) + remote control
- Tow hook
- Rear double doors
- Wall and floor paneling
- Parking sensor and camera
- ESC stability control system
- Air conditioning + Fresh air filter
- Cruise control and speed limiter
- Trip computer
- Front passenger airbag with deactivation
- Driver's front airbag
- Driver and passenger side airbags
- ABS brakes with electronic brake-force distribution and brake assist
- Electric window lifts, one-touch function on the driver's side
- Leather-wrapped steering wheel
- Steering wheel height and reach adjustment
- Extended Grip system
- Smartphone mirroring functions Apple CarPlay + Android Auto
- Blind spot mirror in the front passenger sun visor
- LED daytime running lights
- Full LED front lights
- Tow hook
- Sliding door on the right
- Steel rear doors, 180° opening
- Eberspächer auxiliary heater with timer
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Remote-controlled central locking
- 3-function key (selective unlocking and locking of central locking)
- Metal partition with through-loading hatch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 107 kW |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 195 g/km |
| Maximum speed: | 176 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5399 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1890 kg |
| Technical max. mass: | 3050 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2018, 234 000 km
8900 €
104 €/month
Renault Trafic
2020, 117 556 km
13 990 €
160 €/month
Renault Trafic
2020, 120 910 km
14 990 €
161 €/month
Renault Trafic
2019, 145 235 km
14 990 €
161 €/month
Renault Trafic
2019, 111 000 km
15 490 €
176 €/month
Renault Trafic
2020, 115 000 km
15 880 €
182 €/month