Citroën Berlingo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 79 788 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 3 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 75 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 13.10.2027/150000 km | ||||||
| VIN | VR7EFYHYCMJ813925 | ||||||
| Reg. nr. | 968JDX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Power windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system: bluetooth
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 148 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4753 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1568 kg |
| Technical max. mass: | 2370 kg |
| Load bearing capacity: | 802 kg |
| Weight of road train: | 3370 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 740 kg |
| Wheelbase: | 2975 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Tehasegarantii kuni 13.10.2027a.
* Vahetuse võimalus* Teostatud müügieelne ettevalmistus
* Sõidukil on kehtiv tehasegarantii kuni 13.10.2027a. / 150 000 km
Eesti Liikluskindlustuse Fondi www.lkf.ee andmetele ei ole sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Rohkem pilte, дополнителные фотографии, more photos - www.mobileautokeskus.ee.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 466 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.