Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2004 · Germany | ||||||
| Mileage | 281 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.1, 110 kW 646963 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDB2032081F655624 | ||||||
| Reg. nr. | 469GPZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Cup holders
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Trip computer
- CD player: speaker box
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.1 l |
| Cubic capacity: | 2148 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| Highway: | 4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 190 g/km |
| Maximum speed: | 212 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4620 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1500 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1595 kg |
| Technical max. mass: | 2095 kg |
| Load bearing capacity: | 500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2715 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Äsja saabunudTeostatud hooldus ja vajaminevad remonttööd.
Saksas teostatud hiljuti 4xpidurid, turbo remont.
Igati väärt auto igapäevaseks kulgemiseks.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 355 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.