Ford Mondeo
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2008 · Germany |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.2, 129 kW Q4BA |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.01.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2179 cm³ |
| Power: | 129 kW |
| City fuel cons.: | 8.4 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4830 mm |
| Width: | 1886 mm |
| Height: | 1466 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1615 kg |
| Technical max. mass: | 2320 kg |
| Load bearing capacity: | 705 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |