MINI Clubman
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2016 · Denmark | ||||||
| Mileage | 96 123 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW B47C20A | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WMWLR9108H2D46061 | ||||||
| Reg. nr. | 800BXN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- Child lock
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Traction Control System
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
Lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 4.8 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 109 g/km |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4253 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1441 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1430 kg |
| Technical max. mass: | 1910 kg |
| Load bearing capacity: | 480 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 695 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Autole on värskelt tehtud hooldus, puudub adblue. Ei vaja lisainvesteeringuid.Motor vehicle tax
Annual tax: 76 €
Registration fee: 341 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.