Volvo FH
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 845 000 km Service Book |
||||||
| Trim level | 460TC | ||||||
| Body type | Sadul, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 12.8, 345 kW D13K460 T2600 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| Reg. nr. | 800ECR | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Seller: Einar A
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- USB
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Front armrest
- Power windows
- Door interior lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking
- Auxiliary cabin heater
Interior
- Floor mats
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 12.8 l |
| Cubic capacity: | 12777 cm³ |
| Power: | 345 kW |
| Maximum speed: | 90 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Sadul |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 5990 mm |
| Width: | 2550 mm |
| Height: | 4000 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 8326 kg |
| Technical max. mass: | 21000 kg |
| Load bearing capacity: | 9674 kg |
| Max braked trailer weight: | 38055 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3800 mm |
| Number of axles: | 2 |
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.