BMW 330
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2005 · Italy | ||||||
| Mileage | 446 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 170 kW 306D3 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAVU91000KT00586 | ||||||
| Reg. nr. | 919BPJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 4 tk, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes: ceramic
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet: 1 tk
- Climate control: 1 zone, automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment, with cooling
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders: rear
- Gear shift knob
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port, aux input
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- DVD player
- Voice control
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 170 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 7.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 6.2 s |
| Maximum speed: | 260 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4520 mm |
| Width: | 1817 mm |
| Height: | 1418 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1690 kg |
| Technical max. mass: | 2140 kg |
| Load bearing capacity: | 450 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2760 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müügiks pakkuda ökonoomne, kuid väle BMW E91 330d M57N2 manuaal.Suur jõudlus, legendaarne töökindlus ja kuuekäiguline manuaal mis teevad igast sõidust korraliku elamuse.
Auto toodi Eestisse 2015a Itaaliast, kus oli autol ainult üks omanik 10 aastat(2005-2015).
Eestis olen mina autol teine omanik.
-Adaptiivsed Xenon tuled kurvitule funktsiooniga
-Püsikiirusehoidja
-Suure ekraaniga CCC
-AUX sisend
-Parkimisandurid taga
-Sportrool
-Ustelinkidel valgustused
Autot on hooldatud vastavalt vajadusele, millegi pealt kokku hoitud pole.
Vastavalt auto vanusele leidub kerel iluvigu.
On olemas ja toimivad nii EGR kui ka DPF. Chipitud pole.
Mootoriõli on vahetatud iga 10tkm.
Viimane mootoriõlivahetus oli 14.märts 2026 (446 000km).
Suuremad tehtud tööd autol viimase aasta jooksul on:
20.01.25 Kardaanivahepuki ja käigukasti leevenudse vahetus
12.03.25 Käsipiduri taastamine(uus tross, klotsid). Uued tagumised pidurikettad ja klotsid(ATE keraamika)
10.04.25 Tagumised rattalaagrid + ABS andurid. Tagasilla puksid
04.06.25 OÜ Digiledis CCC ploki taastamine
13.06.25 Klapikambrikaane tihend. Veepump. Sisselaske kollektori tihendid, pihustiseibid
25.06.25 Uus radiaator
30.06.25 Uus väntvõlli rullik/harmooniline balanseerija.
14.09.25 Esimesed pidurikettad+klotsid(ATE keraamika.) Kütusefilter
25.09.25 Esisilla kapitaalremont. Alumine vasak/parem tagumine/esimene õõts. Esimene vasak/parem stabika otsavarras. Tagumine kokkujooksu varras. Tagumine kokku lahku puks. Eksentrik+poldi komplekt külgkaldele. Välimine vasak/parem rooliots
13.10.25 Uued 2x D1S Philips X-tremeVision Xenon HID, 2x H7 Philips Ultinon Pro6000 Boost LED
09.01.26 Eelsüüte küünalde releeplokk(HUCO)
Hetkel on autol all 225/45 R17 Hankook WiNter i*cept RS3 rehvid mis on ühe talve sõitnud.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 326 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.