Toyota Corolla
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2004 · Estonia | ||||||
| Mileage | 190 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 3 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 71 kW 4ZZ-FE | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1JM20E90E096332 | ||||||
| Reg. nr. | 961MEN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2026 | ||||||
Equipment
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
Other
- Autol esineb roostet. Käsipidurisüsteem ei tööta. Ülevaatus lõppeb 31.03.2026
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1398 cm³ |
| Power: | 71 kW |
| City fuel cons.: | 8.4 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4277 mm |
| Width: | 1710 mm |
| Height: | 1475 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1205 kg |
| Technical max. mass: | 1655 kg |
| Load bearing capacity: | 450 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 259 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!