Toyota Yaris
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2005 · Estonia | ||||||
| Mileage | 231 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 64 kW 2SZ-FE | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VNKKL12310A158751 | ||||||
| Reg. nr. | 778AUA | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Rearview mirror: virtual
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- CD player
Tires and Rims
- Wheel covers
- Spare wheel
- Summer tires
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1298 cm³ |
| Power: | 64 kW |
| City fuel cons.: | 5 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 42 l |
| Maximum speed: | 175 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3775 mm |
| Width: | 1660 mm |
| Height: | 1500 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 995 kg |
| Technical max. mass: | 1385 kg |
| Load bearing capacity: | 390 kg |
| Max braked trailer weight: | 900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 400 kg |
| Wheelbase: | 2370 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Heas tehnilises korras.
Tehniliselt heas seisukorras. Väike kütusekulu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 251 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!