Volkswagen T5 Kombi
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 353 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW CAAC | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZDH127871 | ||||||
| Reg. nr. | 028TKH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Half leather upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Mootor vahetatud. Ls 205000
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 9.6 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 199 g/km |
| Maximum speed: | 164 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5292 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 2156 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2027 kg |
| Technical max. mass: | 3200 kg |
| Load bearing capacity: | 1173 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 343 €
Registration fee: 1183 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.