Škoda Fabia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2020 | ||||||
| Mileage | 74 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 70 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJP6NJ0MZ011280 | ||||||
| Vehicle inspection | 14.08.2026 | ||||||
Equipment
- Viimeisin huolto: 72000km, 10/2025
- Service history
- 2x keys
- Service book
- Two sets of tires
- Block heater and interior heater
- Irroitettava Vetokoukku
- Rear parking sensor
- Cruise control and speed limiter
- Front Assistant - Automatic emergency braking system
- Maxi DOT multifunction display
- ŠKODA Surround speaker system
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 70 kW |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 121 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10.8 s |
| Maximum speed: | 187 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4364 mm |
| Width: | 1732 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1136 kg |
| Technical max. mass: | 1591 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 560 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 61 €
Registration fee: 450 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.