Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 98 377 km | ||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | CNG | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW DHF | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAH7NX5MY086814 | ||||||
| Reg. nr. | 447GJJ | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox: front
- USB: 2 tk, usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: contrast stitching
- Center console
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Kaasa suverehvid ja lamellrehvid
- parkimiskaamera pesur
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | CNG |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 7 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 104 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4689 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1475 kg |
| Technical max. mass: | 1890 kg |
| Load bearing capacity: | 415 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2671 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Odavad ülalpidamiskulud!
Auto on olnud igapäevases kasutuses ning hooldatud õigeaegselt.
Olnud üks omanik ning hooldatud Skoda Laagri esinduses.
Lastud teha ostueelne ülevaatus, kus ainukeseks kommentaariks oli, et piduriklotsid vajaksid varsti vahetamist.
Märts 2026 lõpu seisuga all naastrehvid, kaasa suverehvid ja lamellid.
Automaks aastas 50€, registreerimistasu makstud.
Hetke gaasihindade ( 1kg on umbes 1,5€) juures on autoga väga soodne sõita. Keskmine pikaajaline gaasikulu on autol umbes 4,2kg/100km.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 400 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.