Renault Trafic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2003 · Germany | ||||||
| Trim level | Elysee | ||||||
| Body type | Minivan, Elysee, 4 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.9, 74 kW F9Q U7 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1JLACA63V174656 | ||||||
| Reg. nr. | 554BSD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- USB
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable
- Rear armrest: adjustable
- Power windows: front
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights: selectable color
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, over-the-air updateable, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- DVD player
- TV: rear
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Configurable exterior lighting
- Illuminated front grille
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1870 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| CO₂ emission: | 205 g/km |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4782 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1940 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1791 kg |
| Technical max. mass: | 2760 kg |
| Load bearing capacity: | 969 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3098 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Haruldane Elysee erimudel
Olemas sertifikaat.t tegemist originaaliga
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 467 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.